החיטה צומחת שוב

מילים: דורית צמרת

לחן: חיים ברקני

עיבוד: דוד מורס

  

   

דוד מורס נולד בארה"ב ב-1949. הוא הגיע לישראל בתור ילד והיום הוא חבר קיבוץ מגן. דוד בוגר האקדמיה למוסיקה בתל אביב, למד אצל יצחק סדאי, אבנר איתי, נחום אמיר, ויחזקאל בראון. הוא ניצח על מקהלות בתל אביב, כפר סבא וקיבוצים וכיום מנצח על מקהלת אשכול ומקהלת הסטודנטים של אוניברסיטת בן גוריון. עיבודיו למקהלה א-קפלה זכו לביצועים רבים בארץ ובחו"ל.

 

השיר "החיטה צומחת שוב" נכתב לאחר מלחמת יום כיפור (1973) על ידי חברת קיבוץ "בית השיטה" דורית צמרת לזכרם של  חבריה שנפלו במלחמת יוה"כ. בשיר משתקף הניגוד בין הקיבוץ והנוף היפה מסביבו (הגלבוע, העמק) לבין האובדן ( "אתם אינכם ולא תוכלו לשוב"). בוצע ע"י חווה אלברשטיין, הגבעטרון וחבורת הזמר אשכולית של בית השיטה.
מלחמת יום הכיפורים פגעה קשות בקיבוץ בית השיטה, למן היום הראשון למלחמה נפלו בני הקיבוץ ובסך הכל עשרה לוחמים. סגן אלון אילת מחיל השריון, בן למייסדי הקיבוץ, נפל ביום הראשון למלחמה בגזרת איסמעליה. הוא ניסה לחלץ את חבריו מטנק בוער ועלה על מארב מצרי. סמל בנימין שצ'ופקביץ' שעלה מפולין נפל ב- 10.10.1973 ליד קוניטרה מפגיעת קטיושה בנגמ"ש בו היה, באותו יום נהרג רס"ן יוסף שריג, מפקד מחלקת טנקים שלחמה בגולן. שריג קיבל את עיטור המופת לאחר מותו. ב- 11.10נהרג רב"ט אליהו רחמים שהצטרף לקיבוץ כשהיה בתיכון. משפחתו עלתה מפרס לרמת גן. הוא נהרג בקרב על תל אל אחמאר במתקפה נגד סוריה ונטמן בקריית שאול. בקיבוץ הוקמה מצבה לזכרו. באותו יום נפל סגן משה שחורי שעלה לארץ מרומניה נהרג באזור קנטרה בהתקפה של הארמייה המצרית. הוא הוכרז כנעדר ונקבר בקבר אחים בהר הרצל. אשתו, שלומית, נהרגה כעבור שנה בתאונת דרכים. ב- 16.10 נפלו סמל ראשון מיכה גולדמן שנהרג מאש מצרית סמוך לחווה הסינית, סרן יוחי גלעד שנהרג בקרבות הבלימה בסיני מפגיעת טיל נ"ט בטנק שלו וסמל גרשון דוד וסרן דני פלד שנהרגו בעת הפריצה לצומת טרטור לכסיקון, סמוך לחווה הסינית. אחרון ההרוגים בני הקיבוץ באותה מלחמה הוא סמל נמרוד שרון שנפל ב- 21.10.1973 בקרב על מוצב פוקסטרוט.
דורית צמרת, חברת הקיבוץ, כתבה את "החיטה צומחת שוב" אשר תיאר את תחושת החברים באותה עת. הקיבוץ הוציא חוברות זיכרון בעקבות מותם של החיילים, בהן יכלו חבריהם של הנופלים לבטא את כאבם.