לחן: חיים אלכסנדר

טכסט: יחזקאל י"א , י"ז  * תהילים קכ"ב

קבל פרס ראשון מטעם "הזמיר"

 

ח. אלכסנדר (נ. 1915) "וקיבצתי אתכם"

חיים אלכסנדר נולד והתחנך בברלין. ב-1936 עלה ארצה על מנת ללמוד בקונסרבטוריון למוזיקה בירושלים, בו לימד לאחר מכן 36 שנים. הוא הלחין יצירות למקהלה, לתזמורת, לפסנתר ולמוזיקה קאמרית קולית. זכה בפרס על הלחנה בשתי הזמרייות הראשונות. זכה בפרס אנגל, פרס ארתור רובינשטיין, פרסי אקו"ם, פרס היובל על מפעל חייו, פרס ראש הממשלה ופרס ירושליים.

ב-10 באוגוסט 1952 נפתחה הזמריה הראשונה בקונצרט חגיגי באיצטדיון רמת-גן. היצירה "וקיבצתי אתכם" (שזכתה בפרס ראשון מבין 21 מועמדים) בוצעה על ידי כל 41 המקהלות שהשתתפו. בסיום נקרא המלחין אל הבמה המרכזית, אך לא הצליח להגיע. 50 שנים אחרי כן בוצעה היצירה על ידי מספר מקהלות בטקס לציון 50 שנה לקיום הזמרייה. הפעם הצליח המלחין להגיע לבמה ולזכות בתשואות קהל זמרי המקהלות, שמילא את אולם היכל התרבות בתל אביב. נושא החיבור לתחרות היה קיבוץ הגלויות וירושלים. תלמידה בשם שרה סיקרון בחרה עבור המלחין את הפסוקים מיחזקאל י"א ומתהילים קכ"ב. הפסוקים קולעים יפה לרעיון עליו מושתתת הזמריה – קיבוץ זמרים ממדינות שונות לשירה משותפת בישראל.

ניתן לחלק את היצירה לשלושה חלקים ברורים, כאשר החלק האמצעי בעל מבנה פוגאלי. בחלק השלישי חוזר החומר המוזיקאלי שהופיע בחלק הראשון, ובכך יוצר מבנה של א-ב-א. המלחין משתמש במספר אמצעים מוזיקאליים המשווים ליצירה אוירה ים-תיכונית (קווינטות מקבילות, קדנצות עם קווינטות פתוחות ושימוש בסולמות מודאליים).